Horolezecký oddíl TJ Lokomotiva Teplice – založen 1957
Zprávy Vzkazy Akce Chata Knihovna Dokumenty Kronika Historky Osobnosti Archiv Odkazy Kontakty

Kronika – Špicberky

Expedice Špicberky 1968 slovy Gerharda Tschunka

V roce 1966 vznikla u skupiny horolezců z horolezeckého oddílu Lokomotiva Teplice myšlenka uskutečnit expedici na Špicberky. Bylo třeba zajistit tento podnik finančně a materiálně. Brigády, bourání domů, stavění zábran, čištění skal, natírání výškových staveb a další činnost. Chodilo se odpoledne, v sobotu někdy i v neděli. Přitom se lezlo a připravovala expedice.

Na jaře 1967 byl podniknut tréninkový zájezd do skupiny Dachsteinu. V zimních podmínkách se na ledovci zkoušel materiál a vybavení. Probíhalo shromažďování potřebných věcí, stálé zkoušky, zakoupení vozidla Barkas s vlekem, výroba saní a samozřejmě zajištění všech potřebných dokladů, což v této době byla věc velmi obtížná. Na jaře 1968 bylo vše připraveno, zabaleno do dřevěných beden a skupina ve složení Miloš Matras, Jaroslav Budín, Wolfgang Bruch, Miroslav Stránský, Rudolf Ponocný a Gerhard Tschunko byla připravena vyrazit na čtyřměsíční cestu.

Cesta přes NDR a trajektem do Švédska. Autem přes celé Švédsko do severního Finska, dále Laponskem do norského přístavu Trondheim. Odtud lodí "Lofoten" do špicberské osady Ny Ätlesund. Ta již byla opuštěná, pouze tři meteorologové tam konali službu. Zde začal náš přesun na ledovec Kongswegen. Rozhovor z novin
Film z expedice Špicberky (velikost souboru 83 MB)
Hlavním autorem filmu je Miloš Matras, některé sekvence točili Jaroslav Budín a Gerhard Tschunko.
Pro přehrání filmu v Internet Exploreru klepni na odkaz. Pro stažení filmu do počítače klepni na odkaz pravým tlačítkem myši a zvol "Uložit cíl (odkaz) jako…"
Pro zobrazení v plné velikosti klepni na obrázek.

ČSSR – NDR – Švédsko – Finsko – Laponsko – Norsko – Špicberky Trasa přechodu expedice na Špicberkách, James I Land (západní Špicberky) Podrobný nákres oblasti výstupů Polární kruh Cesta lodí z Norska na Špicberky Všimněte si nápisu na expediční bedně Plavba mezi krami Přeprava materiálu Překládání materiálu Miroslav Stránský, Gerhard Tschunko, Jaroslav Budín, Miloš Matras, Wolfgang Bruch, Rudolf Ponocný Lezení na Špicberkách Na vrcholu Obklopen ledem a ledovou vodou Základní tábor